środa, 22 kwietnia 2015

Co bada Urząd Statystyczny?

Każda nawet mała firma co roku ma obowiązek wysyłać do Głównego Urzędu Statystycznego różne ankiety i sprawozdania. Zazwyczaj mowa o czymś takim, jak obowiązki sprawozdawcze PL1, sprawozdanie o warunkach zatrudnienia Z 10, a także różnorakie inne, najczęściej związane z takimi zakresami danych:
  1. Jakością w pracy
  2. Trendami panującymi na rynku pracy
  3. Tendencjami w gospodarce
  4. Tendencjami w rozwoju firm
GUS sprawdza też tematy powiązane z bezpieczeństwem pracy, kwestie powiązane z wynagrodzeniami i ogólnie wszystkim tym, co pojawia się na linii szef - pracownik.

Opole przoduje

Szczególną pozycję w sprawdzaniu trendów a także przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole tutaj może się pochwalić - wg danych Urzędu Statystycznego jest tu najmniej wypadków związanych z pracą. To nic niezwykłego, albowiem województwo Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, na dodatek nie jest najbardziej „obsiane zakładami przemysłowymi”. To w zasadzie prawda, jednak nie w stosunku do danych Gusu, dlatego, że te liczone są w przeliczeniu na 1000 pracujących.

Wypadkowość w opolskiem - co jest jej przyczyną?

Primo na pewno są to prężne działania PIP Opole, między innymi:
  • Programy prewencyjne
  • Szkolenia dla właścicieli firm
  • Liczne działania kontrolne zakończone nakazami i zaleceniami
Ostatni podpunkt na poprzedniej liście nie jest przyjemny, ale w tym miejscu można zauważyć, że każda jedna kontrola z Inspekcji Pracy Opole przynosi w jakiś tam nie bezpośredni sposób pożądany skutek w postaci bezpieczniejszej pracy i zatrudnienia.
Następna kwestia, to świadomość właścicieli firm - dzięki dostępowi do sieci sprawdzają, jakie mają powinności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dzięki różnym webowym narzędziom mogą łatwiej zapanować nad kwestią Kodeksu Pracy. Wychodzi na to, że nie potrzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by dowiedzieć się cokolwiek o BHP.
Ostatnia przyczyna niskiej liczby wypadków, to pracownicy. Na terenie województwa opolskiego jest bardzo duża migracja do innych krajów z nadzieją znalezienia lepiej płatnej pracy. Jednocześnie ludzie po powrocie do Polski sami nie chcą już pracować w firmach nie znających wymogów BHP i niechętnie godzą się na pracę w niekorzystnych warunkach.

0 komentarze: