środa, 25 marca 2015

Wymiana okien do pojazdu

Słowem wstępu

Szyba do samochodu jest jednym z istotniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo pojazdu. Wszelkie rysy, zamglenia na niej mają decydujący wpływ na to, kiedy dostrzegamy niebezpieczeństwo. Jeśli więc doszedłeś do wniosku, że już pora na zmianę szyby, wspomnił o paru zasadach, jakie zapewnią przyjemność stosowania nowej szyby przez lata.

Unikaj używanych szyb i skrajnie tanich podróbek

W sytuacji, gdy masz na uwadze bezpieczeństwo, powinieneś unikać używanych szyb do pojazdu. Niejednokrotnie są one uszkodzone za sprawą wcześniejszego stosowania, co zmniejsza ich właściwości i może powodować dyskomfort kierującego w czasie jazdy. Dodatkową wiadomością jest, że ”chodzone” szyby są wymontowywane w sposób nieprofesjonalny i przechowywane na dworze. Dzięki temu tkanina PVB, łącząca dwie warstwy szyby, jest narażona na niszczące działanie czynników pogodowych, a więc okno rozwarstiwa się lub matowieje.
Warto również mieć na względzie, że szyby - przecież istotny segment konstrukcji auta - przenoszą siły, jakie zawsze są inne po założeniu ich w innym pojeździe. Dlatego używana szyba wmontowana w następnym aucie w krótkim czasie może pęknąć.Należy również rezygnować z najtańszych zamienników szyb do pojazdu, bowiem do ich produkcji, w roli laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się warstwy tworzywa pochodzącej z recyklingu i przez to okno raptownie traci zdolność przewodzenia światła. Tanie szyby do samochodu są również pokrzywione, co skutkuje wrażeniem „falowania” obrazu albo odbicia świetlne.

Nie zakładaj sam, jeśli tego nie potrafisz

O trwałości szyb do pojazdu decyduje nie tylko sama jakość okien do pojazdu, ale też ich montaż. Szyba do auta (niezależnie czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi być fachowo wbudowana, bo w przeciwnym razie czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak przecieki, jak także szybkie spaczenia na przykład pęknięcia. Na ogół nie zwraca się uwagi na to, że od klasy okien czołowych i fachowego zamocowania zależy też skuteczność pracy poduszek powietrznych. Zmieniając szybę trzeba więc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

Zobacz, czy szyba ma certyfikat

Podmioty, jakie dostarczają części (w tym okna do samochodu) do firm samochodowych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobowiązane do posiadania dziesiątek certyfikatów. Najważniejszym z dokumentów jest: ISO/TS 16949:2002, który jest uniwersalnym znakiem wysokiej klasy, poświadczającym spełnienie licznych warunków stawianych częściom samochodowym przez firmy samochodowe. Każdy koncern motoryzacyjny daje też swoim najlepszym dostawcom wyróżnienia, co dodatkowo oznacza wysoką jakość. Więc przed zmianą szyby dobrze jest zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Szyba wymieniona - co dalej

Kiedy już wymienisz okienę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
    >
  1. nie myć wozu pompami wodnymi pod ciśnieniem
  2. nie pozostawiać samochodu na wyboistej powierzchni i nie stawać na chodnik
  3. nie dźwigać wozu na podnośniku
  4. nie rąbać drzwiami.

0 komentarze: